Reg. č. |
CZ.03.02.02/00/22_017/0000628 |
Program |
Operační program Zaměstnanost plus |
Priorita |
Sociální začleňování |
Název cíle politiky |
Sociální Evropa |
Datum realizace: 1.3. 2023 – 28.2.2026
Projekt je realizován za finanční podpory Evropské unie.
Popis projektu:
Projekt je přímo zaměřen na sociální začleňování znevýhodněných skupin – převážně na rodiče, kteří se dlouhodobě starají o dítě, mladistvého se ZP.
Aktivity jsou určeny ke stabilizaci rodinného systému, aktivnímu přístupu rodičů a podporu prevence sociálního vyloučení vlivem dlouhodobé péče. Rodiče formou edukace, poradenství, terapie zaměřené na podporu psychické odolnosti a zvyšování svých dovedností mohou lépe fungovat v samotné rodině a mohou i uvažovat o možnostech budoucnosti své a svého dítěte.
Silní, nevyhořelí a psychicky stabilní pečující mohou být stabilizovanou a kvalitní podporou pro další rodinné příslušníky. Psychicky stabilní rodič rozumí i další nabízené pomoci, kterou tak může přijímat, rozvíjet a sdílet, tzn., že taková osoba může být edukována v oblasti speciální péče, výchovných a rodičovských dovedností, podpory partnerství a aktivního přístupu řešení svých problémů, nebo těch o které pečuje, a v neposlední řadě může vstoupit nebo se udržet na trhu práce. Projekt navazuje na dříve úspěšně realizované tříleté projekty psychoterapeutické podpory, ale nyní je inovativně doplněn o multidisciplinární rovinu spolupráce s ergoterapeutkou a soc. pedagožkou.
Cíle projektu
Zaměření na podporu stabilizace rodinného prostředí, zvýšení informovanosti, podporu rodičovských dovedností, psychické stability rodičů, pomoc při nalézání vhodných řešení v souladu s dětmi a mladistvými se ZP formou individuální a skupinové psychoterapie, dále pak ergoterapie a sociálně aktivizačního poradenství.
Cíle jsou zaměřeny na čtyři základní oblasti:
- podporu psychické stability a komunikačních dovedností pečujících rodičů,
- podporu výchovných dovedností rodičů a technik vedoucí k osamostatnění dítěte/mladistvého (psychoterapeut ukazuje proč, ergoterapeut ukazuje jak),
- podporu dětí/mladistvých se ZP se zaměřením na snížení izolace prostřednictvím aktivizačních technik a ergoterapeutického tréninku,
- zvýšení informovanosti o specifikách zátěže rodinného systému dlouhodobou péčí, posílení spolupráce a dovedností pracovníků, odborníků a široké veřejnosti.
Aktivity projektu
- Psychoterapeutická a poradenská práce s rodiči v ambulanci (zahrnuje přímou práci s klienty v ambulanci nebo prostřednictvím on-line komunikace). Služba je zaměřena na stabilizaci rodiče, náhled do situace, edukaci, individuální hledání řešení. Rodiče mají zároveň možnost terapii kombinovat s edukací, skupinou a nácviky.
- Ergoterapeutická práce s rodiči a jejich dětmi v ambulanci (zahrnuje přímou práci s dítětem/mladistvým se ZP a jeho rodičem, funkční diagnostiku, návrh aktivizace, kompetitivní trénink, edukaci dítěte i rodiče, případné poradenství v oblasti pomůcek, vybavení a případnou podporu rodiče v oblasti edukace a nácviku zdravé manipulace s dítětem.
- Psychorehabilitační pobyt rodin – terénní práce formou výjezdů se bude v průběhu projektu 3 x opakovat (á pobyt 5-6 dní), jedná se o výjezd pokud možno celé rodiny včetně zdravých sourozenců, je zaměřen na odlehčení péče, odpočinek rodičů, edukaci a nácvik v oblasti psychické stability a prevence syndromu vyhoření. V době programu rodičů se o děti stará tým vyškolených „asistentů“- průvodců.
- Skupinová a individuální práce s dětmi v klubu se koná jedenkrát za měsíc nebo 1 x za 14 dní v průběhu odpoledne a slouží k odpočinku rodiče a výuce nových věcí samotného dítěte/mladistvého se ZP.
- Skupinová a edukační práce rodičů se koná 1 x za 14 dní osobně nebo on-line na témata psychické stability, podpora výchovných přístupů atd.
- Edukační aktivity pro odborníky – vzdělávání v této problematice formou konferencí a workshopů.
- Evaluace – nastavení mechanismů měření stavu na počátku, v průběhu a na konci intervencí, analýzy, tvorba metodických podkladů.
- Síťování a práce s veřejností – propojování různých aktérů, kteří mohou být pro péči v rodinách důležití, udržování živých kontaktů, mediální kampaně pro veřejnost.