Kampaň Děkujeme pečujícím odstartována

Neformálních pečujících, tedy těch, kteří dlouhodobě pečují o své blízké v domácím prostředí, je v České republice podle odhadů až 1, 3 milionu. Symbolem pečujících se stala chrpa a právě dnes zahajuje nezisková organizace Alfa Human Service svoji letošní kampaň Děkujeme pečujícím. 

„Doba koronavirová napomohla tomu, že si „práci pečujících“ více či méně vyzkoušela velká část obyvatel naší republiky,“ říká Martina Chmelová, vedoucí psychoterapeutka Alfa Human Service a dodává: „Jak jsme si vyzkoušeli, pečující jsou zapojeni do péče o své blízké 24 hodin denně, bez nároku na finanční odměnu, ocenění okolí, volné chvíle pro sebe a k tomu často i při svém zaměstnání – ať už doma či mimo domov. Za normální situace se neformální péče týká každého pátého z nás. Pojďme společně poděkovat všem, kterým péče o blízké nekončí v souvislosti s rozvolňováním opatření kvůli současné pandemii!

Description: Macintosh HD:Users:Petra:Documents:Jobs:AlfaHS:CHRPA 2019:Chrpa.jpg

A jak pečujícím poděkovat? 

Rozhlížejte se kolem sebe a hledejte chrpy. Ty pak vyfoťe a sdílejte je na sociálních sítích s hastagy #chrpapecujicim, #dekujemepecujicim. Ze všech poslaných chrp potom uděláme koláž, kterou symbolicky předáme jako velkou kytici pečujícím 2. října na Den pečujících. Chrpy je možné posílat až do 31. 8. 2020.

Proč zrovna chrpy?

Pečující jsou společností přehlíženi. Stejně tak bývají mnohdy přehlédnuty i volně rostoucí květy chrp. Naopak ty v zahradách, o které lidé pečují, jsou odolnější a kvetou déle. S podporou a pomocí jsou silnější i pečující. A my chceme získat pozornost veřejnosti chrpám i pečujícím a ocenit tak jejich přínos celé společnosti.

Logo kampaně navrhla výtvarnice Anna Niklová – děkujeme za podporu!